Demonstrátoraink
2024/2025 őszi félév

Bereczky Ákos
Khim Szabolcs
Nagy Anna
Plattner Balázs
Sipos Dorka
Tamasovits Nóra
Farkasvölgyi Borbála
Turner Lili
Röthler Orsolya
Aschenbrenner Berta
Nagy Balázs Csaba
Palásti László
Cseke Balázs
Illés Nándor
Patyi Sámuel
Szelestey Szilárd
A webhely tartalmának megjelenítéséhez és a felhasználói élmény javításához cookie-kat és hasonló technológiákat használunk.
Az alábbi opciókból az előadást és az egyik gyakorlatot kell felvenned:
Tantárgykód: PSPE023NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Száz János
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ, AK
Mikor vedd fel: 5.félév
Mit vált ki: SPM többlet tárgy
A „Gazdasági és pénzügyi modellezés” tantárgy központi témája a véletlen hatások összegződése és azok elemzése a Monte Carlo szimulációval, különös tekintettel az árfolyamok, kamatlábak, vállalati nyereségek, GDP, infláció és foglalkoztatottság alakulására. A tantárgy bevezetés a sztochasztikus folyamatokba, ezek pénzügyi alkalmazásába és numerikus kezelésébe. A tantárgy keretében elmélyítjük az analízis, lineáris algebra és valószínűségszámítás ismereteinket. Az analízis segítségével kvantitatív összefüggéseket tárunk fel az üzleti változók között, a mátrixszámítással a szektorok közötti kölcsönhatásokat vizsgáljuk, míg a valószínűségszámítás a bizonytalanságok kezelésére szolgál. Számítógépes szimulációk használatával szemléletesebbé válnak a vizsgált folyamatok.
Tantárgykód: MSMT031NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Medvedev Péter
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ, AK
Mikor vedd fel: 6.félév
Mit vált ki: SPM többlet tárgy
Az SPM program célja alakulásakor az volt, hogy olyan technikai alapokat fektessen le a hallgatók számára, hogy megfelelő tudással rendelkezzenek a sztochasztikus folyamatok tudományának megértéséhez. A Fejezetek a Matematikából IV. tantárgy keretein belül a hallgatók a MATLAB programot alkalmazva ismerkednek meg a pénzügyi matematikában jelentős fogalmakkal, azaz az egyes, az árfolyamok tulajdonságait leíró valószínűségeloszlásokkal. Emellett bevezetést kapnak a sztochasztikus folyamatokba, így megismerkednek a martingálelmélettel és az Ito-kalkulus alapvető működésével.
Tantárgykód: KG00015NMBB-SPM-EK/ KG00107NMOB-SPM-EK
Tantárgyfelelős: Bakó Barna/Mágó Mánuel László
Kreditérték: 4/5 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ (EK-s hallgatók)
Mikor vedd fel: 3-6.félév – választható, hogy a tárgy AK-s vagy GPME-s változatát szeretnéd elvégezni, az egyik őszi, másik tavaszi félévben indul, helye választható
Mit vált ki: Nem vált ki alapszakos tárgyat, SPM-EK többlet kötelezően választott tárgy
A tárgy célja bevezetést adni a játékelmélet közgazdasági alkalmazásaiba. A hallgatók a kurzus sikeres elvégzése után képesek kell legyenek egy játék játékelméleti formalizmussal való felírására, különböző gazdasági szituációk játékelméleti eszköztárral való elemzésére.
Tantárgykód: KG00108NMOB -SPM-EK
Tantárgyfelelős: Szabó Bakos Eszter
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ (EK-s hallgatók)
Mikor vedd fel: 5.félév
Mit vált ki: Nem vált ki alapszakos tárgyat, SPM-EK többlet tárgy
A tárgy célja, hogy bevezesse a hallgatókat a makroökonómiai modellépítésbe. A kurzus során a hallgatók olyan alapvető modellezési megoldásokat sajátítanak el, melyek lehetővé teszik releváns gazdasági kérdések megválaszolását. A formális modellezési megoldások mellett a hallgatók ugyancsak megismerkednek a modellezéshez szükséges programozási eszközökkel.
Tantárgykód: KG00062NMBB-SPM-EK
Tantárgyfelelős: Habis Helga
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ (EK-s hallgatók)
Mikor vedd fel: 3.félév
Mit vált ki: Az alapszakod Bevezetés a közgazdaságtanba (GI) vagy Mikroökonómia (GM, PSZ) kurzusát a két EK-s mikroökonómia együtt váltja ki
A tárgy keretében a hallgatók elsajátíthatják a sztenderd mikroökonómia (árelmélet) egyes fontos kiterjesztéseinek alapjait. A félév során a nem tökéletesen versenyző gazdaság (monopólium) főbb árazási döntéseivel, az intertemporális döntések újabb problémájával, a bizonytalanság melletti döntések és egyes aszimmetrikus információs helyzetekkel összefüggő döntési helyzetekkel, továbbá egyéb piac- és államkudarccal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozunk. A félévben az eszközárazással is foglalkozunk. A sztenderd általános egyensúlyelméleten túli problémakörökhöz kapcsolódva mélyíthetik tovább a kurzus résztvevői a közgazdaságtani gondolkodásmódot az elméleti modellekkel párhuzamosan tárgyalt valós példák, problémák közös értelmezésének és alapvetően önálló munkán alapuló probléma-, illetve feladatmegoldás segítségével.
Tantárgykód: KG00061NMBB-SPM-EK
Tantárgyfelelős: Habis Helga
Kreditérték: 8 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ (EK-s hallgatók)
Mikor vedd fel: 2.félév
Mit vált ki: Az alapszakod Bevezetés a közgazdaságtanba (GI) vagy Mikroökonómia (GM, PSZ) kurzusát nem kell felvenned
A tárgy keretében a hallgatók elsajátíthatják a sztenderd mikroökonómia (árelmélet) alapjait. A félév során előbb a keresletelmélet és a tökéletes versenyző gazdaság szűkebb témaköreihez kapcsolódóan ismerhetik meg a kurzus résztvevői a közgazdaságtani gondolkodásmódot az elméleti modellekkel párhuzamosan tárgyalt valós példák, problémák közös értelmezésének és alapvetően önálló munkán alapuló probléma-, illetve feladatmegoldás segítségével. Az első hetekben a keresleti görbe származtatása a fő feladat az alapvető fogyasztói döntési helyzetek megértésén keresztül, majd ezt követően a versenypiaci keretek között a vállalati döntések elemzésén keresztül a kínálati görbe levezetése. A fogyasztói döntések elemzése kiegészül a félév folyamán az intertemporális döntések áttekintésével is. A félév az externáliák és a közjavak kínálatával összefüggő alapkérdések megismerésével zárul.
Tantárgykód: KG00095NMBB-SPM-EK
Tantárgyfelelős: Szabó Bakos Eszter
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ (EK-s hallgatók) – megegyezik a PSZ alapszak Makroökonómia tárgyával
Mikor vedd fel: 1.félév
Mit vált ki: Az alapszakod Bevezetés a közgazdaságtanba (GI) vagy Makroökonómia (GM) kurzusával. Figyelem a Gazdaságinformatikus képzés esetén a tárgy csak a Mikroökonómia tárgyak elvégzése után lesz kiváltva
A makroökonómia azon fogalmakra, eszközökre, összefüggésekre és modellekre fókuszál, amelyek segítségével a gazdaság működésének, a fiskális, valamint a monetáris politikának a főbb kérdései megérthetőek, átláthatóak, elemezhetőek és megválaszolhatóak. A kurzus során választ keresünk arra a kérdésre, hogy mit csinál a monetáris politikai döntéshozó és miért csinálja, érdemes-e az Erasmus programot továbbra is fenntartani, mi az az optimális adó (és miért nem nulla), és miért kezdjünk el aggódni, ha lecsökken a megtakarítás.
A tantárgy számonkérései 3 részből adódnak össze, a minden héten leadandó kis házi feladatokból, egy év végi elméleti tesztből és három a szemináriumi anyagra épülő dolgozatból.
Tantárgykód: MSMT028NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Megyeri Krisztina
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: 1.félév
Mit vált ki: Az alapszakod Matematika I. tárgyát nem kell felvenned
A „Fejezetek a matematikából I.” tantárgy a matematikai analízis alapjaival ismerteti meg a hallgatókat, különösen a differenciál- és integrálszámítás területén. Az első félév során a tananyag a sorozatok határértékeinek és konvergenciájának vizsgálatával kezdődik, majd a végtelen sorok konvergenciájának elemzésére tér át. A függvények határértéke és folytonossága után a deriváltak és a függvényvizsgálat alapvető szabályai kerülnek sorra, beleértve a középérték-tételeket és a deriválási technikákat. Az integrálás tárgyalása során a határozatlan és határozott integrálok fogalmait és technikáit ismertetjük, majd a hatványsorok és a többváltozós függvények deriválásával zárjuk a félévet. Ez a tárgy nemcsak a matematikai alapok megszilárdítását szolgálja, hanem a későbbi, magasabb szintű matematikai és alkalmazott tudományos tanulmányokhoz is elengedhetetlen. A tárgy alapozó jellegű, biztos alapokat ad, hogy minden hallgató magabiztosan vehesse a későbbi akadályokat. Ha nehézségeid adódnak, ne feledd, hogy tanáraid és demonstrátoraid mindig rendelkezésre állnak, hogy támogassanak a sikeres teljesítés érdekében.
Tantárgykód: PSBV045NMBB
Tantárgyfelelős: Víg Attila András
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: 4.félév
Mit vált ki: PSZ alapszakon kötelező tárgy, GM és GI alapszakon többlet tárgy
A „Pénz-, és tőkepiac” tantárgy célja az alapvető eszközárazási ismeretekre építve bemutatni a pénz- és tőkepiacok működését és logikáját; a fontosabb szereplők jellemzőit és a közelmúlt tendenciáit, áttekinteni a legfontosabb elméleti összefüggéseket és modelleket, illetve komplex pénzügyi problémákat elemezni. A félév során a hallgatók részletesebben megismerkednek a hozamokkal, a portfólióelmélettel, a tőkepiaci árfolyamok modelljével, az Index modellel, az arbitrázs fogalmával, a kötvények hozamával és árazási elméletével, valamint a határidős ügyletekkel.
Tantárgykód: 2BE52NAK04B-SPM
Tantárgyfelelős: Dömötör Barbara Mária
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: 3.félév
Mit vált ki: Az alapszakod Vállalati Pénzügyek tárgyát nem kell felvenned
A „Vállalati pénzügyek (SPM)” tantárgy célja, hogy a hallgatók elsajátítsák a vállalati pénzügyi alapokat és megértsék a legfontosabb pénzügyi piaci számításokat, értékelési elvek használatát. A kurzus során a hallgatók megismerik a hozam-, jelenérték- és jövőérték-számításának módjait, a főbb értékpapír-piaci és egyéb eszközök kockázatait, illetve árazási alapelveiket. A félév végére képesek lesznek vállalatok és projektek értékelésére, megvalósíthatóságuk egyszerűbb elemzésére; átlátják a vállalatok finanszírozási lehetőségeit, a finanszírozási szerkezet megválasztásának előnyeit és hátrányait, és az osztalékpolitika főbb elveit. Az SPM programban tanult vállalati pénzügyek tárgy lehetőséget biztosít a tanagyag mélyebb elsajátítására az alapképzés azonos elnevezésű tárgyához képest.
Tantárgykód: MSMT030NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Bednay Dezső
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: 3.félév
Mit vált ki: A Fejezetek a matematikából II.-vel együtt a Matematika II.-t váltják ki
A „Fejezetek a matematikából III.” tantárgy célja, hogy a hallgatók elsajátítsák a valószínűségszámítás alapfogalmait, módszereit és alkalmazásait. A kurzus során megismerésre kerülnek a kombinatorika alapfogalmai és alkalmazásai, a valószínűségszámítás alapjai, a valószínűség fogalma, a feltételes valószínűség, a valószínűségi változók és eloszlások, valamint az eloszlás és sűrűségfüggvények. A félév végére a hallgatók megértik a kombinatorikai módszereket és alkalmazásaikat, elsajátítják a valószínűségszámítás alapfogalmait, megismerkednek a diszkrét és folytonos valószínűségi változók fogalmával és azok eloszlásfüggvényével és megértik az eloszlásfüggvények és sűrűségfüggvények közti kapcsolatot. A tantárgy szilárd alapot nyújt a valószínűségszámítás és a statisztika magasabb szintű tanulmányozásához és alkalmazásához.
Tantárgykód: MSST035NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Keresztély Tibor
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: 3.félév
Mit vált ki: GM alapszakon az Adatelemzés II. tárgyat, PSZ és GI alapszakon a Statisztika II. tárgyat nem kell felvenned
A „Statisztika II.” tantárgy célja, hogy a hallgatók elmélyítsék a tudásukat a statisztikai elemzési módszerek területén, különös tekintettel a becsléselméletre, a hipotézisvizsgálatra, valamint a regressziószámításra. A tantárgy szilárd alapot nyújt a statisztikai elemzés és adatelemzés magasabb szintű tanulmányozásához és alkalmazásához. A félév végére a hallgatók megtanulják a különböző mintavételi módszereket és a becsléselmélet alapfogalmait és alkalmazásait, képesek lesznek különböző hipotézisvizsgálati eljárások alkalmazására, megismerik a regressziószámítás technikáit és alkalmazásait többváltozós adatok elemzésére és képesek lesznek statisztikai modellek építésére és azok gyakorlati alkalmazására. A félév során demonstrátorok segítenek a hallgatóknak, akikhez bármilyen tantárggyal kapcsolatos problémával lehet fordulni.
Tantárgykód: 2BE52NAK01O
Tantárgyfelelős: Sebestyén Géza
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ, AK
Mikor vedd fel: GM, PSZ, AK – 2.félév, GI – 4. félév
Mit vált ki: nem vált ki alapszakos tárgyat, SPM többlet tárgy
A „Ismerkedés az árfolyamokkal (IMP-SPM)” tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a pénzügyi piacok működésével, az árfolyamok modellezésének módszereivel és a pénzügyi adatok elemzéséhez szükséges numerikus technikákkal. A félév során a hallgatók részletesen megismerik az árfolyamok és hozamok kapcsolatát és ennek vizualizációját, a hozam-statisztikák számolását és értelmezését, valamint a pénzügyi folyamatok szimulációját. A tárgy erősen gyakorlatorientált, az Excel VBA használata kiemelt szerepet kap a gyakorlati feladatok során.
Tantárgykód: MSMT029NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Megyeri Krisztina
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: 2.félév
Mit vált ki: Alapszakod Matematika II. tárgyát nem kell felvenned, viszont csak a Fejezetek a matematikából III. elvégzésével váltja ki azt teljesen
A „Fejezetek a matematikából II.” tantárgy a lineáris algebra alapjaival ismerteti meg a hallgatókat. A tananyag célja, hogy alapos megértést nyújtson a vektorokkal, mátrixokkal, vektorterekkel, lineáris leképezésekkel kapcsolatos alapfogalmakról és módszerekről. A félév során részletes megvizsgálásra kerülnek a vektorok és mátrixok, az alapvető vektor- és mátrixműveletek, a vektorterek, a bázistranszformáció, a determináns fogalma, a lineáris leképezések, a diagonalizálás, a lineáris egyenletrendszerek, a többváltozós függvények és a szélsőérték számítás. A félév végére a hallgatók megértik a lineáris algebra alapvető fogalmait és technikáit, képesek lineáris egyenletrendszerek megoldására és értelmezésére, elsajátítják a vektorterek és lineáris leképezések elméletét, valamint képesek lesznek többváltozós függvények szélsőértékének vizsgálatára. A félév során demonstrátorok segítenek a hallgatóknak, akikhez bármilyen tantárggyal kapcsolatos problémával lehet fordulni.
Tantárgykód: MSST034NMBB-SPM
Tantárgyfelelős: Keresztély Tibor
Kreditérték: 6 kredit
Kik vehetik fel: GI, GM, PSZ
Mikor vedd fel: GM: 1.félév, GI, PSZ: 2.félév
Mit vált ki: GM alapszakon az Adatelemzés I. tárgyat, PSZ és GI alapszakon a Statisztika I. tárgyat nem kell felvenned
A „Statisztika I. (IMP-SPM)” tantárgy célja, hogy a hallgatók készség szinten sajátítsák el a szakmájuk gyakorlásához szükséges statisztikai adatok, mutatószámok értését, a statisztikai adatszerzés és adatelemzés legfőbb elveit és a leírós statisztika eszköztárát és alkalmazását. A tantárgy megalapozza a Statisztika II, valamint a szaktárgyakban előforduló módszerek használatát, illetve a mester szintű oktatást. Az oktatásban segédeszközként az Excel programot használjuk. A tanárok és demonstrátorok mindig rendelkezésre állnak, hogy segítsenek a tárgy sikeres teljesítésében.
A félév során a hallgatók megismerik a statisztika alapfogalmait, az egyszerű elemzési eszközöket és adatábrázolást. A tantárgy keretein belül megismerésre kerülnek az alapvető leíróstatisztikai mutatók, a sokaságok egy és több ismérv szerinti vizsgálata, a kapcsolatvizsgálat, a standardizálás és indexszámítás alapjai, a korreláció- és regresszió számítás, valamint az idősorelemzés is.